Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Údržba hlavne

- Ako správne vyčistiť hlaveň? -

Stav hlavne zásadne ovplyvňuje presnosť streľby a preto by sme jej údržbe mali venovať osobitnú pozornosť. Hlaveň, ktorá sa pravidelne neudržiava, je náchylná na koróziu, ďalej sa ničí jej drážkovanie…

Takže, na údržbu hlavne je potrebné si zaobstarať čistiacu sadu a olej (neodporúčam WD-40 a pod., na trhu je množstvo olejov určených konkr. aj pre vzduchovky a vôbec hlavne všeobecne.) Taktiež sa nám zíde menšia utierka – ak nie je súčasťou balenia, dobre poslúži aj handrička od okuliarov a podobne.

Sada na čistenie pozostáva z troch kartáčov – najtvrdší na prvé prečistenie – odstránenie hrubých nečistôť (napr. zvyšky olova uviaznuté v drážkovaní). Stačí ho nasadiť na nadstavec a 2-3 krát ním prebehnúť hlaveň. Druhý kartáč, tiež tvrdší, ale s dlhšími štetinami, slúži zvyčajne na olejovanie – do hlavne nanesieme jednu až dve kvapky oleja (naozaj len jednu až dve!) a kartáčom niekoľkokrát prejdeme hlavňou. Tretí kartáč je zvyčajne s mäkkými, hustými štetinami a slúži na finálne „vyleštenie“ hlavne od prebytočného oleja a podobne.

Pozor! Hlaveň vždy čistíme tak, aby sme kartáčom netlačili na drážkovanie hlavne, tj. tak, aby bol kartáč rovnobežný s hlavňou.

Niektorí strelci preferujú čistenie hlavne aj pomocou špagátu a handričky (tenký špagát dvakrát preložíme, prevlečieme hlavňou a do vzniknutej slučky vložíme handričku.) Postup je temer identický ako pri čistení kartáčom – najskôr hlaveň vytreme nasucho, následne aplikujeme do hlavne zo dve kvapky oleja a hlaveň opätovne vytreme nasucho handričkou, aby nevznikal pri streľbe dieseling. Týmto spôsobom čistenia sa síce vyhneme potenciálnemu ničeniu drážkovania, avšak nemusí byť až také dôkladné (avšak sú typy zbraní, pri ktorých iná možnosť nezostáva.)

Ako často čistiť hlaveň?

Zvyčajne stačí každých 500 až 1000 výstrelov, prípadne vždy predtým, ako zbraň na dlhšiu dobu odložíme. Hlaveň a kovové časti všeobecne je vždy potrebné dosucha vytrieť a preolejovať, ak boli v kontakte s vodou / vo vlhkom prostredí.

Ešte dva typy na záver:

- okrem samotného vnútra je vhodné premazať hlaveň aj z vonku (resp. všetky kovové časti, ale s mierou) – ochránime tým černenie zbrane a učiníme ju aj odolnejšiu voči korózii,

- po prečistení, resp. naolejovaní hlavne a jej nedôslednom vytretí vzniká dieseling a prvé dve až tri strely majú značne väčší rozptyl