Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Starostlivosť o pažbu

- Akú starostlivosť vyžaduje drevená pažba? -

Strelci, ktorý sa z praktických dôvodov rozhodli pre plastovú pažbu, majú v tomto smere vyhraté – plast je jednoznačne odolnejší a po zašpinení ho stačí pretrieť vlhkou handrou. Drevo však pôsobí luxusnejšie, a tak stále množstvo strelcov uprednostňuje drevo pred plastom. Drevené pažby teda budú to, čím sa budeme v tomto článku zaoberať.

Síce bežný užívateľ vzduchovky nevystavuje pažbu takým podmienkam, ako napríklad poľovník (vlhkosť, nárazy a pod), aj tak by mal dbať o akúsu „prevenciu.“ Na trhu je dostupné množstvo pažbových olejov, ktoré drevo krásne ochránia priamo pred dažďom, vlhkosťou a aj s ňou spojenou hnilobou a plesnivením. Komu sa však nechce kvôli vzduchovke (doma, na strelnici alebo na dvore nie sú plesne a počas búrky zvyčajne nestrieľate) investovať do pažbových preparátov, vystačí si s bežným ľanovým olejom. Základ je teda udržiavať pažbu v suchu.

Avšak, čo keď vám puška spadne, resp. drevo pažby utŕži škrabanec alebo odreninu? Všetko závisí od hĺbky rany. Ak je škrabanec neveľmi hlboký, dá sa zbrúsiť pod olejom a jemným šmirgľom, následne je potrebné drevo domoriť a doleštiť. Ak je rana hlbšia (resp. je prelomené vlákno dreva), je potrebné ju doslovne vyžehliť cez mokrú handru – para túto ranu zodvihne, potom postupujeme ako v predošlom prípade.