Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Všeobecné vlastnosti

- Čo by ste mali vedieť o strelive? -

Medzi faktory, ktoré zásadne ovplyvňujú presnosť streľby, patrí jednoznačne aj použité strelivo. Ktoré vlastnosti si pri kúpe streliva všímať a ako vhodne zvoliť strelivo pre danú situáciu, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Nech máte akokoľvek kvalitnú zbraň – ak používate nekvalitné strelivo, nikdy nebudete triafať presne. I keď mnohí zľahčujú a neveria, že tvar či hmotnosť diabolky by mohli mať zásadný vplyv na presnosť streľby, nedajte na ich rady. Aj pri malej veľkosti strely je jej tvar podstatný a taktiež, čím menšia strela, tým väčšiu pozornosť si vyžaduje jej výroba – totižto aj zdanlivo malá hmotnostná výchylka od jej stredovej osi (otlk, výrobná vada a pod.) sa značne prejaví na presnosti.

Ako vybrať to správne?

Nato, aby ste zvolili vhodný typ streliva, je najskôr potrebné poznať jeho základné vlastnosti a ich vplyv na streľbu. V podstate ide o štyri faktory – hmotnosť strely, jej tvar, materiál a v neposlednom rade aj kvalita spracovania. Hmotnosť snáď najviac ovplyvňuje vlastnosti strely – má vplyv na úsťovú rýchlosť, pôsobí na stabilitu počas letu a ovplyvňuje kinetickú (dopadovú) energiu broku. Takže všeobecne platí, že ťažšia strela má síce nižšiu úsťovú rýchlosť, ale je stabilnejšia, s ničivejším dopadom na cieľ, ak je vhodného tvaru.

Tu sa už dostávame k ďaľšej z vlastností a to tvaru broku. Najviac dostupné bývajú klasické diabolky so zrezanou špičkou. Ponúka ich azda každý výrobca pod menom „match“ a spolu s klasickými guľatými brokmi tvoria základ pre terčovú streľbu na krátku vzdialenosť. Najlepšie vlastnosti dosahujú pri vzdialenosti do 15 metrov. Naopak, diabolky so špicatým hrotom, sa správajú vyhovujúcu aj pri väcších vzdialenostiach a pri vhodnej hmotnosti dokáže vzduchovka pomocou nich vydať maximum.

Aby sme boli komplexne zorientovaní v otázke streliva, potrebujeme ďalej poznať výhody a nevýhody jednotlivých materiálov, z ktorých sú diabolky vyrábané. Dnešný štandard predstavuje klasická kombinácia oloveného plášťu a oceľového jadra (prípadne z inej zliatiny). Olovo, vďaka svojej hustote (vyššia hmotnosť pri menších rozmeroch) je vyslovene ideálnym materiálom pre všetky výkonnejšie vzduchovky.

Napriek tomu, na trhu je dostupné celé spektrum bezolovnatých brokov z rôznych zliatín, napr. s prímesou platiny, zlata, či medi. Je síce fakt, že úsťová rýchlosť sa môže navýšiť až o 20%, avšak neodporúčam používanie týchto diaboliek pri výkonnejších zbraniach – tak rýchla strela je nestabilná a ničí drážkovanie hlavne.

Okrem rôzneho streliva z kovu sú vyrábané aj plastové projektily (napr. Skenco, Kvintor). Diabolky z čistého plastu sú väčšinou vybavené výbušnou zmesou a buď plynom, alebo menším brokom. Po náraze vystrelený projektil vybuchne a vymrští dopredu brok (resp. vypustí plyn). Ďaľšiu kategóriu tvoria akési „hybridy“ – diabolky so zliatinovým jadrom a plastovým plášťom. Ich výhodou je väčší dostrel, avšak vďaka nižšej hmotnosti nepatrí presnosť medzi ich silné stránky (o celopastových projektiloch nehovoriac.)

Pozri tiež: rotácia diabolky, ideálny kaliber, ponuka diaboliek v e-shope.