Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Test RWS

- Testovali sme diabolky od renomovanej firmy RWS -

Firma RWS patrí už roky k absolútnej špičke medzi výrobcami najmä guľového streliva. Medzi priaznivcami vzduchoviek je známa hlavne kvalitnými diabolkami a vysokovýkonnými zlamovacími vzduchovkami. Tentokrát sme podrobili diabolky RWS SuperPoint dôkladným testom a vystrielali sme všetkých 500ks. Ako test dopadol, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Prvý dojem z diaboliek bol (ako inak) veľmi dobrý, zodpovedajúci štandardu RWS – strelivo bolo pekne, čisto vylisované, bez žiadnych škrabancov, otlkov či vád. Počas celého testu (500 rán) sa nevyskytol snáď ani jediný vadný kus. Diabolky skoro vôbec nefarbia prsty, v krabičke taktiež neboli žiadne nečistoty. Jediné mínus by sa snáď našlo v balení – krabička nie je (ako väčšina ostatných) opatrená závitom, preto pozor, aby sa vám diabolky pri prenose nevysypali.

RWS SuperPoint

Strelivo je vďaka malému odporu vzduchu (špicatá hlavička) a sukničke (vyššia stabilita) vhodné aj k streľbe na väčšie vzdialenosti. Energiu odovzdáva postupne, takže preniká veľmi hlboko. Napriek tomu, dosahuje veľmi dobrých vlastností aj pri streľbe na štandardných 10 metrov, pričom jednotlivé zásahy sú v terči dobre čitateľné (síce to nieje čistý kruh, ako v prípade match diaboliek, avšak netrhajú papier ako väčšina špicatých diaboliek – skoro vždy vytvoria čisté „X“.)

-
hlaveň 10metrov 20metrov
rýchlosť diabolky 240 m/s 228 m/s 216 m/s
kinetická energia 15,264J 13,8J 12,4J
pokles*
-
0,89cm 3,69cm

(pri výške tubusu puškohľadu 4,8cm)

(vľavo – diabolky sú perfektne vyvážené, vpravo rozptyl CZ 200S 20 metrov)
rws - rozptyl a diabolky

Rozptyl streliva je nadmieru uspokojivý (pri vzdialenosti 10metrov zanedbateľný, pri 20m do maximálne 1cm s CZ 200S).

Záver - univerzálne strelivo, vhodné na odstrel drobných škodcov, ako aj na terčovú streľbu. Najoptimálnejšie vlastnosti dosahuje pri streľbe na krátku vzdialenosť (10 -15 m) a v stredných vzdialenostiach (15-25 m.)