Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Test JSB

- Testovali sme terčové strelivo od českej firmy JSB - 

Testovali sme populárne diabolky českého výrobcu JSB (Match a Exact) určené najmä na presnú terčovú streľbu. Ako obstáli a či je plochá špička match diaboliek najvhodnejší tvar na krátke vzdialenosti alebo iba mýtus, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Prvotný dojem z diaboliek bol veľmi pozitívny – diabolky boli v krabičkách husto natlačené, navyše zvrchu ošetrené ochrannou fóliou, takže riziko poškodenia pri preprave je minimálne (fólia celkom solídne tlmí nárazy diaboliek v krabičke do vystrelenia zhruba 100ks.) Krabičke by sa dalo vytknúť, že nie je vybavená skrutkovateľným vekom, ale to je bežné u väčšiny diaboliek.

JSB - uvod
JSB - detail

Na škatuľke nie je možné si nevšimnúť nápis „carefully selected“ a je potrebné uznať, že strelivo je naozaj výbornej kvality, čo sa do kvality spracovania týka (nezaznamenal som žiadne výrobné vady počas celého testu – zhruba po 200 rán z oboch typov.)

Rozptyl a prienik diaboliek taktiež zodpovedá výbornému tvarovaniu bez odchyliek a teda aj veľmi dobrej vyváženosti diabolky, čo ju činí po vystrelení stabilnou. Pri streľbe z PCP vzduchovkou CZ 200S Hunter s oporou na 20 metrov nebol veľký problém dosiahnuť rozptyl aj pod 0,8 centimetra pri oboch diabolkách.

 

vlavo JSB Exact, vpravo Match (20 metrov, 5 rán)
JSB rozptyly

Z terčov je o.i. krásne vidieť hmotnostnú odchýlku oboch strelív (ťažšie Exact 0,547g, ľahšie Match 0,520g.)

Ak ste majiteľom pružinovej vzduchovky, pridám jeden test, vykonaný so Slaviou 630 (4,50 mm):

Test bol vykonaný z opory na uvedené vzdialenosti, rozptyl sa pohyboval od fantastických 0,9cm na 10 metrov až po 2,6 x 1,9 cm na 15 metrov, strielal som po 5 rán, terče hore boli vybraté ako „priemer“ z ôsmich nastrielaných (tj., priemerný rozptyl bol 1,6 x 1,2cm na 10 metrov a 2,1 x 1,7cm na 15 metrov.)

Náročnejší strelci ocenia možnosť širokého výberu priemeru strely v rámci kalibru, od 4,50, cez 4,51 až po 4,52 milimetra v prípade diaboliek Exact, v prípade Match diaboliek navyše aj priemery 4,48 a 4,49 mm (vrátane verzie pre pištole, kde je navyše môžné vyberať z dvoch hmotností.) Keď zistíte, ktorý z priemerov vašej zbrani pasuje najviac, maximalizujete presnosť aj výkon. Čo sa mojich zbraní týka, napríklad do Slavii 630, ako aj CZ 200vke perfektne sadne štandardný 4,50 mm priemer v prípade Match diaboliek na terč do 15 metrov, no výkonnejším zbraniam, ako napr. Gamo Hunter 440, lepšie pasujú väčšie veľkosti (4,51 až 4,52 mm.)

Na prieniku diaboliek je badať zámer ich navrhnutia, čím je primárne terčová, resp. presná streľba pri FT a HFT. Kto by v prípade Exactov očakával výraznejšie väčšiu prieraznosť ako u Matchiek, bol by sklamaný.

vlavo ukážkový „hríb“, v strede diabolka vystrelená do balistickej želatíny a vpravo neporušená diabolka
JSB - hrib

 

Obe diabolky dosahujú približne totožného prieniku (Exacty o niečo málo viac), líšia sa akurát v priestrele – kým Match diabolky majú kultivovaný priestrel, Exacty sa v priestrele správajú o niečo málo divokejšie. Čo je však podstatné, obe diabolky vďaka plochej hlavičke dobre odozvádajú energiu už hneď po vniknutí, čo teda zákonite spôsobuje menšiu prieraznosť (avšak pravdepodobne vďaka väčšiemu stĺpcu vzduchu, ktorý masívnejšia hlavička tlačí pred sebou, je strela stabilnejšía, čo sa pozitívne odrzkadľuje na presnosti.)

Čo dodať na záver? Kto sa rozhodne pre diabolky od JSB, rozhodne nebude sklamaný. Síce v tejto cenovej kategórii (od cca 6-7€ za Exacty až po 8€ za Matchky) je na trhu široký výber kvalitného streliva, diabolky od JSB rozhodne nezaostávajú.