Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Test GAMO

- Testovali sme strelivo od španielskej firmy GAMO - 

Myslím, že španielske GAMO netreba pravým „vzduchovkárom“ nijako zvlášť predstavovať. Už niekoľko rokov patrí k lídrom trhu a je známe najmä pre výkonné zalamovacie vzduchovky. My sme sa rozhodli bližšie otestovať päť z jej typov streliva, určených prevažne pre tieto vysokovýkonné zlamovačky.

gamo - uvodny obr.

 

Pri testovaní sme použili, ako inak, zalamovaciu vzduchovku od GAMA, model Hunter 1250, v kalibry .22 (resp. 5,5mm). Celý test prebiehal pri vzdialenosti 20 metrov a sledovali sme najmä prieraznosť, dráhu strely po zásahu a presnosť, pričom ako absorbačný materiál boli použité hygienické vreckovky (originálne balené, husto natlačené na seba). Strielalo sa z opory, po desať rán na jeden typ diabolky. Testované boli diabolky – Expander, TS-18, Magnum, Pro Magnum a Rocket

typ
hmotnosť
prieraznosť
precíznosť
Expander
1gram (15,4gr)
6/7
75%
Expander

Hodnotenie:

Prekvapivo celkom kvalitne zhotovené strelivo, takmer bez otlkov a vád. Vďaka tvaru vhodné skôr na odstrel škodcov, prieraznosť nadpriemerná (6/7), pričom približne v polovici dráhy strela po kolmom priestrele zatáča do strany a spôsobuje ničivý nepravidelný prienik.

typ
hmotnosť
prieraznosť
precíznosť
Pro Magnum
1gram (15,43gr)
5/7
70%
Pro Magnum

Hodnotenie:

Aj tieto diabolky prekvapili, tentoraz však v opačnom slovazmysle. Diabolky sú takisto na prvý pohľad slušnej kvality, bez kazov, čo budí dojem, akoby bola nepresnosť a slabší prienik zámerom výrobcu (predsa len, pri podnadpise “penetration” by strelec očakával viac než len priemerný prienik medzi 4-5/7 a podpriemernú presnosť).

typ
hmotnosť
prieraznosť
precíznosť
Magnum
1,03 gramu (15,89gr)
5,5/7
85%
Magnum

Hodnotenie:

Toto strelivo by som označil za víťaza testu. Veľmi dobrý dojem z kvality, vysoká presnosť, slušná prieraznosť. Vďaka sukničke a drážkovaniu sedí tak slabším (Slavia 631), ako aj silnejším (Hunter 1250) vzduchovkám.

typ
hmotnosť
prieraznosť
precíznosť
TS-18
1,16 gramu (18gr)
5/7
75%
TS - 18

Hodnotenie:

TS-ká sú mne osobne dobre známe (v začiatkoch som ich vystrieľal vyše 900), potom som prešiel na H&N a JSB. Strelivo kvalitou spracovania (početnejšie otlky a nerovnosti) podobné Pro Magnumom, avšak azda vďaka vyššej hmotnosti strely sa to neprejavuje (narozdiel od Pro Magnum) v takej miere aj na presnosti. Strela sa v priestrele správa kultivovane, má čistý, kolmý prienik. Vhodná do výkonných vzduchoviek na väčšie vzdialenosti, avšak sú aj kvalitnejšie strelivá.

typ
hmotnosť
prieraznosť
precíznosť
Rocket
0,94 gramu (14,5gr)
5/7
80%
Rocket

Hodnotenie:

Opäť jedno z kvalitnejších strelív od Gama. Je vybavené tenkým oloveným plášťom, pevným oceľovým jadrom a guličkou zo zliatiny medi na vrchu, čiže v skratke – je to ľahšie a rýchlejšie, avšak tvrdé strelivo s dobrým prienikom vhodné na stredné vzdialenosti.

vítazi testu – Magnum a Rocket
vitazi testu - rocket a magnum

Magnum vďaka celkovo uniformnému spracovania diaboliek, vyhovujúcej presnosti, sedí tým výkonnejším, ako aj štandardným vzduchovkám, zatiaľ čo Rocket sadne skôr zbraniam s nižšími úsťovými rýchlosťami (avšak v podobnej cenovej kategórii je možné kúpiť aj slušnejšie strelivá.)

(Dodatok na záver – precíznosť /uvádzaná v %/ je skôr môj subjektívny dojem z presnosti a celkovej kvality spracovania (počet otlkov a vád na strelive), 10 striel nieje možné použiť ako jednoznačný dôkaz pre rozptyl streliva. Ešte raz zdôrazním – testoval som najmä prieraznosť, nakoľko ide o strelivá do výkonných vzduchoviek určených aj na odstrel škodcov, prípadne lov malej zveri.)