Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Zásady streľby

- Zásady presnej a bezpečnej streľby -

Takže na úvod si povedzme niečo o základoch presnej streľby (tj. o správnych postojoch, mierení dýchaní a spúšťaní.) Aby bol presný zásah pravidlom, a nie náhodou, musí strelec vedieť:

Zaujať správny postoj – či už v ľahu, v kľaku, alebo v stoji

Každá z polôh ma viacero variant, strelec by si mal vybrať z každej vybrať (resp. nájsť) tú, na ktorú má najlepšie fyzické preddispozície, tj. je mu najprirodzenejšia. V zásade platí, že akýkoľvek neprirodzený, násilný postoj je nesprávny, taktiež je potrebné sa vyvarovať kŕčovitému zvieraniu zbrane za cieľom jej „ustálenia.“

Vedieť mieriť – zaostrovať zrak na mieridlá, nie na terč, správne ustáliť zbraň a nedocieľovať dlhšie než zhruba 5 sekúnd – zrak a svaly sa potom unavia a výsledkom je ešte horšia rana. Taktiež je nutné vedieť vhodne zaostriť zrak (pri streľne cez mechanické mieridlá).

vľavo – zrak zaostrený na cieľnik (nesprávne), v strede – zrak zaostrený na terč (nesprávne), vpravo – zrak zaostrený na mušku (správne)
spravne zaostrenie

Ovládať dych – medzi výstrelmi dýchať kľudne, predtým, než začnete mieriť, sa zo dvakrát hlbšie nadýchnite a vzdýchnite – prekysličíte si organizmus, a následne, pri jemnom docieľovaní prirodzene vydýchnuť a zadržať dych.

Ovládať spúšťanie (stlačenie spúšte) – pri mierení položiť asi polovicu z posledného článoku ukazováku na spúšť, pričom sa jej len dotýka (neposobí tlakom!). Až pri jemnom docieľovaní začneme stláčať spúšť, pričom tlak by mal pozvolna narastať a smerovať kolmo dozadu. Spúšťanie by nemalo trvať dlhšie než 2-3 sekundy a mali by sme zapájať len nevyhnutné svalové partie (predídeme tak strhávaniu spúšte.)

Každý začínajúci strelec hoci aj zo vzduchovej zbrane musí ovládať zásady bezpečnej manipulácie so zbraňou – stlačenie spúšte nie je možné vrátiť späť a aj vzduchová puška o výkone 15, či 7,5 joulov je zbraň, ktorá môže spôsobiť zranenie (od diabolky zarytej 2 centimetre v stehne, cez vystrelené oko až po (teoreticky) zranenie smrteľné.)

Ak so zbraňou manipulujeme, na činnosť sa plne sústredíme – samozrejme, nesmieme byť pod vplyvom alkoholu a drog. Ak ste rozrušený, uvedomte si, že idete narábať so zbraňou a ukludnite sa.

So zbraňou manipulujte vždy ako s nabitou. NIKDY nemierte na iné osoby. Zbraňou mierte len do cielovej plochy alebo do bezpečného priestoru (napr. zem.) Vždy, keď zbraň beriete do rúk, presvedčte sa o jej stave.

Ak zbraň odkladáte, uistite sa, že nie je nabitá. Skontrolujte pre istotu nábojovú komoru / zásobník. Zbraň a strelivo skladujte pod zámkom, každé na oddelenom mieste – je to minimum, ktoré môže zabrániť tragédii (napr. pre dieťa je obyčajný zámok na púzdre a schované strelivo neprekonateľnou prekážkou.)

bezpečné odkladanie zbrane a zodpovedná manipulácia s ňou = eliminácia rizika “náhodného” výstrelu…
bezpecnost nadovsetko