Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

ISSF 10 metrov (puška)

- Vzduchovka 10 metrov-

„10 metre air rifle“ alebo tiež vzduchovka 10 metrov je strelecká disciplína zastrešovaná Medzinárodnou federáciou streleckých športov (ISSF – International Shooting Sports Federation), od roku 1984 je súčasťou Olympiád. Strieľa sa v polohe „v stoji,“ so vzduchovkou kalibru 4,5mm (.177), pričom sú povolené strelecké pomôcky ako strelecký remeň, kabát, prípadne rukavica (bez vytvrdených častí) a podobne. Streľba prebieha na vzdialenosť 10 metrov, pre mužov je počet rán 60 za 105 minút, u žien 40 za 75 minút.

Vybavenie

V tejto streleckej disciplíne sú používané klasické „match“ diabolky s plochou hlavičkou, najmä vďaka tomu, že v terči zanechávajú čistý, okrúhly priestrel (ľahké prečítanie zásahu) a síce je používaný kaliber 4,50 mm, sú tolerované diabolky od priemeru 4,48 po 4,51 mm (podľa toho, ktorý konkrétny kaliber zbrani najviac „sadne“.)

Dnes nie je celkom ojedinelé aj nastrielanie plného skóre (600/600 u mužov alebo 400/400 u žien), nakoľko vývoj vzduchoviek a diaboliek značne pokročil (kedysi bola streľba s pružinovou vzduchovkou kombinovanou s nie perfektne vyváženým strelivom niekedy viac v rukách náhody, než strelca.)

Kompletná kniha pravidiel všetkých ISSF športových disciplín TU (vzduchová puška 10 metrov na strane 284.)