Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Umarex CP Sport

- CO2 pištol Umarex Mod. Walther CP Sport -

CP Sport patrí medzi mojich miláčikov. I keď sa venujem prevažne streľbe z dlhých zbraní, táto kompaktná CO2ka je často vítaným spestrením.

Jedná sa o vernú repliku 9mm pištole Walther CP99, vyrábanú Umarexom v Nemecku. Ako som už spomenul, hnací plyn projektilu je oxid uhličitý (adaptér na 12gramové CO2 bombičky), zbraň sa predáva spolu s dvoma 8 ranovými rotačnými zásobníkmi. Jej kaliber je 4,5mm (.177), úsťová rýchlosť približne 110 m/s.

Materiál a konštrukcia

Vonkajšie púzdro zbrane je vyrobené z tvrdého plastu, ktorý je značne odolný voči mechanickému poškodeniu pádom a podobne. Rukoväť (totožná so “skutočnou” CP99, tak ako väčšina ostatných častí) je opatrená protišmykovým gripom a vďaka ergonomickému tvarovaniu a predĺženej pätke výborne sedí v ruke. Lúčik spúšte je síce masívnejší, ale taktiež tvarovaný presne na prst, takže pri streľbe neprekáža, iba svojou veľkosťou bráni prípadnému náhodnému výstrelu.

Spúšť je síce taktiež z plastu, ale tvrdý plast plnohodnotne zastupuje kov. Čo by však mohlo strelcovi prekážať, je pomerne dlhý (dvojpolohový) a ťažší chod spúšte, avšak na túto skutočnosť som si ja osobne vcelku rýchlo zvykol a už mi neprekáža. (Spúšť naozaj nie je nijako extrémne tuhá – stačí dbať o to, aby ste tlačili bruškom ukazováku skutočne do lúčiku spúšte, nie nad. Po niekoľkých ranách si na ňu zvyknete a je po probléme.) Poistka je manuálna, preto je potrebná zvýšená pozornosť pri nabíjaní a manipulácii so zbraňou!

Celá pištol váži vďaka použitým tvrdeným plastom len 550gramov, dĺžka hlavne je 85mm, celková dĺžka 180mm.

Nabíjanie

CO2 bombička, uložená v rukoväti, sa vkladá do zásobníku, ktorý má na hornej strane ventil (prepojenie s hlavňou) a na dolnej strane silný závit, ktorý pritláča otvorenú bombičku k ventilu. Najskôr pootočíme dolnú časť zásobníku o 180°, vložíme bombičku, na pevno (a však nie násilne) skrutkovaním pritlačíme bombičku nahor k ventilu a potom už len vrátime dolný záver zásobníku o 180° späť, do pôvodnej polohy – prepicheneme tým plombu na bombičke a umožníme spojenie medzi hlavňou a zásobníkom. Zásobník sa uvoľní po stlačení páčky, umiestnenej v lúčiku pištole, palcom.

Samotný rotačný zásobník po napáskovaní (diabolkami, nie BB brokmi) vkladáme priamo do hlavne. Páčkou na ľavej strane pištole (mimochodom, ako jedna z mála častí je vyrobená z kovu) otvoríme uzáver do hlavne, vložíme zásobník a uchopením prednej časti hlavne (z hora) ju pohybom k sebe uzatvoríme, podobne ako na bežných pištoliach. Akýkoľvek iný spôsob uzatvárania škodí uzáveru alebo ohrozuje vaše zdravie.

Rozptyl a výkon

Pištol je vďaka relatívne nízkemu výkonu (úsťová rýchlosť približne 110 m/s) vhodná najmä pre /terčovú/ streľbu na 10 metrov. Dosahuje celkom slušného rozptylu do zhruba 1,5 centimetru, v závislosti od použitého streliva. Mne osobne sa najviac osvedčili diabolky JSB Match pre pištole v kalibri 4,49 mm a RWS Basic v 4,50 mm vďaka ich nízkej hmotnosti – iba 0,45 gramu. Ak si zakúpite navyše moderátor, je možné sa priblížiť blízko rozptylu 1 centimeter. V kombinácii s komfortnou streľbou ( 8 ranový zásobník) a dizajnom „originálu“ naozaj skvelá voľba pre tréning streľby z krátkej zbrane. Čo by mohlo prísť trochu nepraktické, je relatívne slabá výdrž bombičky. Už po zhruba 40 ranách (5 zásobníkov) začína výkon citeľne klesať.

Voliteľné príslušenstvo

K pištoli je možné dokúpiť rad doplnkov. Za úvahu celkom určite stoja kolimátor, moderátor rozptylu (zbraň je v ústií hlavne opatrená závitom pre jeho montáž) alebo náhradné zásobníky. Čo sa samotného kolimátoru od Umarexu týka – jedná sa o kolimátor s korekciou paralaxy (tj. z akéhokoľvek uhlu/vzdialenosti doň pozriete, nástrelný bod bude stále ukazovať rovnako.) Intenzitu bodu je možné nastaviť v stupnici od 1 – 11. Kolimátor samotný výborne drží nástrel, avšak uchytenie k telu pištole (montáž) nie je práve najstabilnejšia – montáž je možné pritiahnuť len z boku a z hora, čo spôsobuje, že v zadnej časti neprilieha, až mierne odstáva. Môže to byť veľké mínus, ak sa so zbraňou nezachádza práve najšetrnejšie (optika sa zosunie hoci o pol milimetra a môžete nastreľovať de facto od začiatku.) Preto by som v tom prípade odporúčal kúpiť k pištoli aj transportný kufrík alebo aspoň púzdro (ak nie je predávané spolu so zbraňou.)

Záver:

Ak máte záujem o kompaktnú, cenovo dostupnú krátku zbraň na terčovú streľbu s neporovnateľne lepším rozptylom než jej kolegyne, strieľajúce BB broky, je Mod. CP Sport to pravé. Za vyše 4 roky, čo z tejto zbrane strieľam, som nezaznamenal žiadne komplikácie či poruchy.

Túto CO2ku je možné objednať cez internet a to buď ako plne vybavený set (200€), s ktorým strieľam už vyše štyroch rokov a ktorý bol aj opísaný v recenzii, alebo ako samostatnú pištoľ (152€).