Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Slavia 634 Colour

Koncom februára predstavila Česká zbrojovka renovovaný model populárnej vzduchovky Slavia 634. V čom sa táto staronová vzduchovka líši od jej predchodkyne a či išlo o pozitívny posun, sa dočítate v nasledujúcej recenzii.


Čo sa zmenilo…

Zásadná zmena oproti klasickej Slavii 634 je pažba z tvrdeného plastu, opatrená protišmykovým gripom. Tvarom je prakticky identická s pôvodnou 634kou a teda má oproti Slavii 630 kolmejšiu rukoväť, čo umožňuje plynulejšie spúšťanie najmä pri streľbe v stoji.

Ďalej každý strelec určite ocení nové mieridlá, ktoré sú konečne zo svetlovodivých vlákien a teda uľahčujú mierenie aj pri nie práve ideálnych svetelných podmienkach či na tmavšom podklade. Zmenou vpred je aj masívnejšia gumená pätka a lícnica monte – carlo, zatiaľ čo plastový lúčik spúšte by som považoval skôr za krok späť.

…a čo ostáva?

Ako Slavia 634, aj model 634 Colour je vybavená automatickou poistkou a hlavňou aretovanou tiahlom. Odpor spúšte je nastaviteľný, ako aj mieridlá a to vertikálne i horizontálne. Púzdro je opatrené 11mm rybinou pre puškohľad. Prakticky celý mechanický aparát vzduchovky je totožný s jej drevenou kolegyňou.

Ráž 4,5mm
Hmotnosť 3kg
Úsťová rýchlosť 220m/s
Celková dĺžka 1080mm
Dĺžka hlavne 450mm
Výška zbrane 204mm
Šírka zbrane 40mm
Farba pažby šedá, modrá, červená
technické údaje

Pár slov do praxe

Po prehliadnutí nástrelného terča som zostal mierne zaskočený – podľa neho by sa rozptyl vzduchovky pohyboval v rozpätí okolo dvoch centimetrov, čo nie je ani trochu uspokojivé číslo. Neviem teda, akým strelivom bola vzduchovka nastrelená od výroby (CZ Standard?) , ale už po prvých desiatich strelách za asistencie JSB Exact .177 mi bolo jasné, že reálna hodnota je pri vzdialenosti 10 metrov niekde okolo jedného centimetra, resp. menej než jeden centimeter. Nabíjanie je bezproblémové a hladké, taktiež ako chod spúšte. Po prvých 300 ranách sa nevyskytli žiadne komplikácie.

Záver

Jednoduchá, praktická a spoľahlivá vzduchovka pre rekreačných strelcov. Jemný „facelift“ Slavii 634 určite prospel, i keď šlo skôr o kozmetické úpravy. Keby som mal voliť medzi Slaviou 630 a 634, volil by som 634 pre jej lepšie vyváženie, praktickejšiu lícnicu a kolmejšiu rukoväť, ktorá mne ako strelcovi na 10 metrov vyhovuje viac. Ďaľšou výhodou Slavie 634 (ale aj 631 a vetroviek CZ 200) je z dolnej strany úplne rovné predpažbie, ktoré pomáha dosiahnuť dokonalejšie ustálenie zbrane pri streľbe, ak vzduchovku podopierate záprstím či predným i článkami prstov. Čo sa týka voľby medzi drevenou a plastovou verziou, opäť u mňa vyhráva plastová 634 Colour a to aj napriek tomu, že som zástanca drevených pažieb – mikrometrické mieridlá a novú lícnicu nemožno zanedbať.