Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Slavia 630

Kto by nepoznal klasickú „slaviu?“ Už desaťročia (1972), odkedy zaujala miesto 620ky, znamená pre mnohých ľudí de facto synonymum slova vzduchovka. Nie je tomu náhodou – vzduchovky slavia vynikajú solídnym spracovaním, minimálnou kazivosťou a v neposlednom rade aj výbornou presnosťou za veľmi rozumnú cenu, čo z nich robí spoľahlivé vzduchovky dostupné pre všetkých.

Materiál a konštrukcia

Pažba je vyrobená z tvrdého, bukového dreva, takže je prakticky imúnna voči menším nárazom a odreninám. Predpažbie je opatrené hlbokou drážkou pre prsty prakticky po celej jeho dĺžke, takže sa zbraň dobre drží – či už preferujete polohu ľavej ruky bližšie ku kohútiku, alebo ďalej od neho. Inak ku pažbie niet viac čo dodať – nie je opatrená gumenou pätkou, pätka je riešená len jednoduchými zárezmi (proti sklzu.)

Hlaveň je vyrobená z kvalitnej ocele, opatrená drážkovaním a v uzavretej polohe je aretovaná tiahlom. Vzduchovka sa nabíja klasicky lomením a je vybavená samočinnou poistkou – vždy po zalomení, resp. nabití zbrane je nutné ju pred streľbou odistiť. Odpor spúšte je možné nastaviť. Mieridlá sú dvojdielne mechanické, výškovo aj stranovo nastaviteľné a ako všetky vzduchovky slavia, taktiež aj model 630 má tunelovú mušku. Novšie modely sú vybavené drážkovaním pre osadenie optiky.

Hmotnosť zbrane je 3 kilogramy, celková dĺžka1160 mm, dĺžka hlavne až 530 mm.

Rozptyl a výkon

Úsťová energia pol gramovej strely je približne 7,5 joulu pri rýchlosti cca 170 m/s. Vzduchovke najlepšie „sedia“ klasické match strelivá s plochou hlavičkou a váhou strely menej, resp. maximálne pol gramu (H&N Econ, RWS Hobby, JSB Match 4,50, prípadne Exact.) V tomto prípade sa rozptyl pri vzdialenosti 10 metrov pohybuje v okruhu do jedného centimetra, čo je velmi sympatický výkon.

Záver:

Slavia 630 je ideálnou voľbou pre všetkých začínajúcich strelcov. Za rozumnú cenu dostanete spoľahlivú a presnú vzduchovku. Veľkým plusom slavie v porovnaní s ostatnými pružinovkami tejto cenovej kategórie je dostupnosť lacných náhradných dielov (ktoré však nie je potrebné kupovať z dôvodu kazivosti, ale pre prosté opotrebovanie – ja osobne mám doma okrem novej aj vyše 40 ročnú slaviu 630, z ktorej strieľal ešte môj otec a po výmene pružiny a tesnení stále funguje tak, ako sa patrí.)