Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

rad CZ 200

- Česká zbrojovka: rad CZ 200S -

Česká zbrojovka vznikla roku 1936 a zo začiaku sa zaoberala výrobou vojenských zbraní, no už desaťročia ponúka športovým strelcom a poľovníkom široké porfólium ručných palných zbraní. V dnešnej dobe spolupracuje s renomovanými svetovými firmami ako sú Dan Wesson či, v prípade vzduchových zbraní, anglický Air Arms. Výsledkom ich spolupráce je rad PCP vzduchoviek CZ 200, konkrétne modely T, FS, S a najnovší S Hunter.

Čo majú všetky spoločné…

Jedná sa teda o vetrovky, tj. vzduchovky využíjavúce ako zdroj energie pre výstrel vopred stlačený vzduch. Ich pozitívami sú kompaktný záver (s možnosťou dokúpenia 5 alebo 10 ranného zásobníku pre rýchlejšie opakovanie streľby), nastaviteľná spúšť, športovo tvarovaná pažba, nízka hmotnosť a najmä prijateľná cena (od 360€) a dostupnosť náhradných dielov, ktoré však väčšinou nie sú ani potrebné. Plne natlakovaná kartuša vystačí na približne 90 výstrelov, pri verzií S Hunter až 150 (podľa výrobcu, reálne je však „slušných“ výstrelov menej.)

Medzi negatíva tejto modelovej rady patrí relatívne malý objem kartuše (okrem Huntera), absencia poistky, drahé náhradné zásobníky a niektoré diely z plastu (spúšť, nabíjacia kľučka.)

CZ 200S – materiál a konštrukcia

Pažba je dvojdielna, vyrobená z bukového dreva, s kolmou rukoväťou. Puška je vybavená 11 milimetrovou montážnou lištou na puškohľad. Celková dĺžka zbrane je 907 mm, z toho dĺžka hlavne 485 mm. Vzduchovka váži len 2,8 kg, čo je citeľne menej, než u väčšiny ostatných PCP zbraní.

Plnenie kartuše je možné buď pomocou manuálnej pumpy (odporúčam so vzduchovým filtrom, inak si časom zničíte tesnenia zbrane) alebo pomocou tlakovej fľaše (viac info o plnení tu). U nás predávané CZ 200vky nie sú vybavené quickfillom, narozdiel od AA 200S (drahšia o temer 100€.)

Balistické vlastnosti a ladenie

CZ 200S sú od výroby nastavené na o niečo menší výkon, než výrobcom udávaných 16J/240 m/s – zvyčajne nedosiahnete úsťovú rýchlosť nad 235 m/s, resp. 13,8J (pri strelive RWS Match 0,5 g.) Takáto konfigurácia je pre terčovú streľbu vyhovujúca – získate o niečo viac konzistentných rán pri stále rozumnom výkone. Ak vám však 13,8 joulu príde málo, môžete konzistenciu striel ladiť. Doťahovaním škrtiaceho šróbu zvišujeme konzistenciu výstrelov, avšak na úkor výkonu, zatiaľ čo doťahovaním bicej pružiny získame vyšší výkon za cenu nižšieho počtu konzistentných rán. Ladenie je však veľmi jemná a precízna záležitosť a pokiaľ nemáte chronometer na meranie rýchlosti strely, radšej sa do ladenia ani nepúšťajte. Navyše šrób bicej pružiny je zaliaty v červenej farbe, takže akákoľvek manipulácia s ním je potom jasne viditeľná.

Záver

Ak sa rozhodnete pre kúpu CZ 200vky, dostanete celkom určite veľa muziky za rozumnú cenu. Vďaka nízkej váhe, praktickej pažbe a solídnym balistickým vlastnostiam získate veľmi sympatickú a spoľahlivú pušku so širokými možnosťami tuningu. Ak však bažíte po úplnej dokonalosti, radšej sa tuningu vyhnite a rovno siahnite o triedu vyššie po Weihrauchu alebo Daystate, ktoré majú kompletný „tuning“ v podstate už zarátaný v cene.