Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Gamo Hunter 440

- Pružinová vzduchovka Gamo Hunter 440 -

Španielske GAMO (založené 1889) patrí už roky k najúspešnejším výrobcom vzduchových zbraní. Jeho doménou sú takmer výlučne zlamovacie pružinové vzduchovky. V tomto článku sme podrobili detailnej analýze jeden z najúspešnejších modelov, zlamovačku Hunter 440. Vzduchovka je jednoranná, výrábaná v kalibroch .177, .22 a .25 o úsťovej rýchlosti 305, 230, resp. 175 m/s. Vďaka 11mm montážnej lište je možná inštalácia puškohľadu, avšak vzduchovka je vybavená aj mechanickými, mikrometrickými mieridlami.

Poznámka: Nakoľko na Slovensku je zákonný limit úsťovej energie 15J, legálne kúpené zbrane u nás sú upravované tak, aby dosiahli pri bežnom strelive uvedených 15J (zbrane dovážané z Nemecka dokonca iba 7,5J.) Znamená to buď skrátenú pružinu alebo/aj penetrovaný piest v zadnej časti, kadiaľ pri výstrele uniká značná časť vzduchu. Takto upravované zbrane sú, samozrejme, slabšie, avšak v mnohých prípadoch sa to značne odzrkadľuje aj na presnosti, preto ak nemáte zbrojný preukaz a takúto zbraň kupujete, dobre si overte, do čoho idete (prípadne siahnite po vzduchovke s výkonom do 15J od výrobcu, čo je záruka nepoškodeného piestu a presnosti.) Bohužiaľ, akékoľvek neautorizované zasahovanie do zbrane (nielen za účelom zvýšenia výkonu) je považované za nedovolované ozbrojovanie.

Materiál a konštrukcia

Pažba je štandardne vyrábaná z celkom odolného, orechového dreva, o niečo kvalitnejšieho, než u ostatných zbraniach tejto triedy. Za príplatok je možné zakúpiť pažbu z výberového orechového dreva pod označením „WT.“ Rukovať je opatrená rybinou, ktorá má však skôr dekoratívny charakter. Strelec však určite ocení lícnicu „monte carlo“ a masívnu gumenú pätku na tlmenie spätného rázu (ktorý je pri verzii s nekrátenou pružinou už celkom citeľný.)

Hlaveň je vyrobená zo solídnej puškovej ocele. Lúčik, spúšť aj poistka sú kovové, montážna lišta na optiku je hliníková. Vzduchovka bez optiky váži rovné 3 kg, celková dĺžka zbrane je 1100 mm (dĺžka hlavne 450 mm.)

Mechanizmus

Jedná sa o klasickú vzduchovku nabíjanú lomením hlavne. Pružina sa naťahuje citeľne ťažšie, než napr. pri slávii, avšak nie je to prekážkou. Hlaveň je vybavená klasickým pravotočivým drážkovaním (po zhruba 2.500 ranách nejavila, pri pravidelnej údržbe, žiadne známky známky opotrebovania, tak ako aj ostatné súčiastky.) Hlavni najviac pasujú štandardné 5,50 mm diabolky, nie je potrebné skúšať iné priemery ako 5,51 či 5,52.

Spúšť je klasická dvojpolohová, s možnosťou nastavenia odporu. Chod spúšte je síce dlhší, avšak dá sa naňho zvyknúť. Vzduchovka je vybavená manuálnou poistkou, preto nezabúdajte zbraň vždy pri manipulácii zaistiť.

Rozptyl a výkon

Jedná sa o vysokovýkonnú vzduchovku, vhodnú najmä na streľbu na väčšie vzdialenosti a odstrel drobných škodcov (na lepšiu predstavu o výkone odporúčam pozrieť test gamo diaboliek, ktorý bol vykonaný práve touto zlamovačkou.) Čo sa rozptylu týka, Hunter 440 samozrejme nemôže konkurovať CO2 či PCP zbraniam, ktorých presnosť neovplyvňujú vibrácie pružiny a spätný ráz, preto ak hľadáte vzduchovku na presnú terčovú streľbu, siahnite radšej po niečom vo výkone 7,5 – 15J. Ak však máte ZP a hľadáte vzduchovku pre streľbu na väčšie vzdialenosti (cez 30 metrov), Hunter 440 v oboch kalibroch je naozaj výborné riešenie. V porovnaní s malokalibrovkou má Hunter 440 hneď niekoľko výhod – ušetríte značné peniaze na strelive a nemusíte nevyhnutne chodiť na strelnicu (streľba je relatívne tichá.) Bohužiaľ, nikdy nedosiahnete taký rozptyl, ako pri kvalitnej PCP vzduchovke či už spomínanej malorážke – priemerný rozptyl pri vzdialenosti 20 metrov býva zhruba do dvoch centimetrov, v závislosti od použitého streliva.

Ak sa už pre Huntera 440 rozhodnete, určite nešetrite na montáži a optike. Lacné čínske puškohľady, dokonca aj niektoré lacnejšie modely od Gama znášajú vibrácie pružiny a silnejší spätný ráz zle a po niekoľko desiatkach výstrelov môžete zbraň zastreľovať znovu. Radšej siahnite po značkách ako Nikko – Stirling, Simmons alebo kľudne aj Gamo, avšak vyhnite sa „ceruzkám“ 4×20 a podobne. Kvalitnejší obraz, silnejšie priblíženie a dlhotrvajúci nástrel určite oceníte.