Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Crosman TAC 1 Extreme

Crosman bol, ako „Crosman Arms Company“, založený roku 1923 v Rochesteri, štáte New York. Firma bola už od jej vzniku zameraná na výrobu vzduchoviek a vzduchovkovej munície, resp. športovú streľbu ako – takú.  Riadiac sa krédom „quality and innovation“ sa Crosman začlenil medzi najväčších svetových výrobcov vzduchoviek. Z mnohých modelov tejto firmy stojí za zmienku napríklad Benjamin 392, ktorý sa stal najpredávanejšou vzduchovkou v histórii USA, v tejto recenzii si však povieme niečo o TAC 1 Extreme, vysokovýkonnej pružinovke práve od Crosmana.


Materiál a konštrukcia

Pažba pušky je vyrobená z tvrdého plastu, čo ju činí ľahko udržiavateľnou. Vzduchovka je vybavená zvýšenou lícnicou a pištolovou rukoväťou pažby, čo výrazne zvyšuje komfort streľby v stoji. Lúčik spúšte je spolu so spomínanou rukoväťou navrhnutý tak, aby aj strelec s menšou dlaňou pohodlne dočiahol na kohútik a mohol spúšťať „kolmo“, čo sa odzrkadlí na presnosti streľby.

Predpažbie pušky je navrhnuté skôr pre strelcov, ktorým vyhovuje klasické uchopenie predpažbia pri streľbe, než tým, ktorí si predpažbie podopierajú hánkom, resp. dlaňou (pozri tiež streľba v stoji). Pažba je prezieravo vybavená protišmykovým gripom na všetkých miestach, kde ju strelec potrebuje držať – či už ide o streľbu v stoji, kľaku, sede či v ľahu. Spúšť je dvojpolohová, nastaviteľná pomocou skrutky pri lúčiku zbrane.

Výkon a rozptyl

Vzduchovka vďaka svojmu kalibru (.22) a úsťovej rýchlosti do 245 m/s, dosahuje úsťovej energie až cca 42J (v závislosti od použitého streliva). Napriek tomuto faktu si zachováva celkom solídnu presnosť – rozptyl nepresahuje 2 centimetre v bode poklesu strely (cca 16 m). Je to spôsobené jednak vyššou hmotnosťou (s optikou váži viac než 3,6kg), ale aj neobvykle dlhou hlavňou, ktorej dĺžka je až 50 centimetrov.

Teda, vďaka vysokému výkonu a stále uspokojivej presnosti je vzduchovka ako stvorená pre streľbu na väčšie vzdialenosti a to až do 50 metrov, nakoľko pri nej dosahuje poklesu strely len o 9 – 11 cm (v závislosti od streliva). Nutnosťou je použitie vhodného puškohľadu, nakoľko vzduchovka nie je vybavená mechanickými mieridlami. Vzduchovka je kvôli svojmu výkonu na SR predajná len na zbrojný preukaz.

Recenzia & fotografie: PatrikJohnySVK, upravené adminom