Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Pažby

Pažba tvorí nezanedbateľnú časť vzduchovky. Kým celý mechanizmus zbrane (či už ide o pružinovku, plynovku alebo vetrovku) udeľuje strele balistické vlastnosti, práve cez pažbu sa prenáša tzv. ľudský faktor, preto pri výbere pažby, resp. vzduchovky vyberajte tvar pažby podľa najčastejšie strieľanej polohy (napr. v stoji kolmejšiu rukoväť ako v ľahu a podobne). O tvarovaniach pažby však až niekedy nabudúce. V nasledujúcich riadkoch vám chcem čo najviac priblížiť otázku, vzhľadom na široký výber pažieb čoraz naliehavejšiu – drevo, plast, alebo laminát?


Drevo
Pažby prvých strelných zbraní boli vyrobené práve z dreva, nakoľko z materiálov, ktoré mala príroda toho času v ponuke, bolo drevo to najvhodnejšie. Odtiaľ pramení aj pomerne silná tradícia drevených pažieb v poľovníctve, kde sú tie plastové považované za spoločensky nevhodné. Športového strelca, resp. strelca zo vzduchovky však pochopiteľne poľovnícke tradície netrápia a pažbu vyberá podľa iných kritérii, čo však drevu naozaj nemožno uprieť, je jeho estetickosť oproti plastu či laminátu.

Ďaľšou výhodou dreva oproti ostatným materiálom je hmotnosť, ktorá je častokrát nižšia než hmotnosť plastovej alebo laminátovej pažby (plastové pažby niektorých drahých vzduchoviek síce môžu byť odľahčené, avšak ich drvivá väčšina je ťažšia, resp. približne rovnako ťažká ako drevo).

Čo sa však samotnej praktickej streľby týka, drevo ťahá za kratší koniec. Napriek gravýrovanému povrchu je stále najšmykľavejším z materiálov, ďalej je aj najnáchylnejším na mechanické poškodenie a najnáročnejším na čistenie či údržbu (i keď niektoré plastové pažby špinu doslova milujú, zatiaľ čo z dreva ju viac – menej jednoducho zotriete vlhkou handrou).

Z dreva sa najčastejšie na pažby bukové, no najme orechové drevo pre jeho hustotu vlákna, ktorá údajne tlmí spätný ráz zbrane lepšie iné drevá (ale i plast). Vďaka odlesňovaniu a čoraz väčšiemu dopytu po orechovom dreve zo strany nábytkárskych spoločností však drevené pažby budú čoraz drahšie, takže sa na ich úkor pravdepodobne časom tak či tak presadia lacnejšie plastové.

Plast
História plastových pažieb siaha až do II. svetovej vojny, keď bolo nedostatok dreva na výrobu drevených pažieb, vďaka čomu sa plast predviedol ako vhodný materiál pre tento účel.

Za hlavnú výhodu plastových pažieb je považovaná ich odolnosť. Príklad – ak sa vám drevená pažba vyšmykne z rúk a spadne na kameň, drevo sa môže rozštiepiť, kým plast sa v najhoršom prípade trochu otlčie. Ďalej, plast je lacnejší vďaka jednoduchšiemu pripevňovaniu ostatných častí pažby, ako je napr. pätka, grip alebo aj lícnica. Plast je taktiež nenáročný na údržbu a je vodeodolný.

Plastová pažba má však aj nezanedbateľné nevýhody. Hlavnou z nich je jej flexibilnosť – kým drevo je prirodzene pevné, niektoré plastové pažby pri výstrele nechajú istú vôľu hlavni, ktorá môže oscilovať, čo má za následok zmenu dráhy strely (avšak toto nehrozí CO2 a PCP zbraniam).

Ďalšia nevýhoda plastových pažieb je prostá – pri streľbe na slnku sa môžu rozohriať až do takej teploty, že ich len zťažka udržíte holými rukami. Naopak, plastové pažby sú vyrábané pomocou vstrekovacieho lisu na plasty a sú naozaj extrémne odolné, takže sa netreba obávať, že sa vám pažba vplyvom slnka (alebo mrazu) nejakým spôsobom zdeformuje, pokiaľ teda nevlastníte vzduchovku za 45€ z Číny alebo ju neopekáte na grile a podobne.

Laminát
Laminátové pažby, resp. pažby z vrstveného dreva sú najpevnejšie, najstabilnešie, ale pochopiteľne aj najťažšie zo všetkých. Vyrábajú sa lepením jednotlivých vrstiev dreva pod vysokým tlakom za vysokej teploty, vďaka čomu sú omnoho odolnejšie voči zlomeniu či rozštiepeniu.

Hoci sú z dreva (najčastejšie orechu), sú lacnejšie ako klasické drevené pažby, nakoľko nieje potrebný jednoliaty kus vyhovujúceho dreva, postačujú menšie odrezky, resp. „vrstvy.“ Z môjho subjektívneho pohľadu sú práve vrstvené pažby najkrajšie zo všetkých, nakoľko vznikajú originálne kombinácie kresby a sfarbenia dreva, avšak to je čisto vec osobného vkusu.

Nevýhodou týchto pažieb môže byť, ako som spomínal, ich hmotnosť (napr. vzduchovka vážiaca v drevenom prevedení 3kg váži v laminátovom viac než 4kg), čo však podľa môjho názoru vôbec nie je na škodu veci – ťažšiu zbraň je ľahšie stabilizovať a taktiež lepšie tlmí spätný ráz a nakoľko „vzduchovkár“ pušku nenosí so sebou celý deň ako napr. poľovník, je táto zdanlivá nevýhoda skôr výhodou.

Bohužiaľ (a či naštastie?), nič nie je čiernobiele a ak si už vyberáte vzduchovku, aj výber prevedenia pažby bude vždy o kompromise. Dúfam, že ste sa dozvedeli niečo nové, čo vám uľahčí prípadné rozhodovanie.