Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kupujete puškohľad?

Ak ste sa stali majiteľom novej vzduchovky, pravdepodobne zvažujete kúpu puškohľadu. Na trhu je ich nepreberné množstvo v rôznych cenových reláciach od 20€ do 2.000€ a pokiaľ to má byť vaša prvá vzduchovka s puškohľadom, ste pravdepodobne trochu zmätený. Ako teda vybrať ten správny puškohľad?

Na začiatok je nutné si ujasniť, na aký účel budeme vzduchovku používať, resp. na aké vzdialenosti hodláme strieľať. Osobne som toho názoru, že pri vzdialenostiach do 15 metrov puškohľad nie je potrebný, najmä ak by ste kupovali lacný model z Číny – zamierite bez ťažkostí aj cez mechanické mieridlá a ušetríte si nervy z neustáleho korigovania nástrelu. Preto ak bude vzduchovka využívaná takmer výlučne na streľbu 10 metrov terč, by som kúpu puškohľadu nezvažoval, je to však aj vec vkusu. Ak máte v pláne strieľať na väčšie vzdialenosti alebo jednoducho puškohľad na vašej novej vzduchovke chcete, potom obetujte pár minút a čítajte ďalej.

Čo si pri výbere puškohľadu všímať?

Ak ste sa streľbe doteraz nevenovali, pravdepodobne neviete, čo ktorý parameter puškohľadu znamená. Miesto siahodlhého teoretizovania vysvetlím celú záležitosť na príklade. Zoberme si teda modelový puškohľad Walther 6×42, montáž 11mm, paralax 10 m – nekonečno, bez manuálneho doostrenia. Takže, prvé číslo (6) udáva, koľko násobné je zväčšenie obrazu oproti realite, tj. šesťnásobné. Druhé číslo (42 mm) predstavuje priemer objektívu a určuje zorné pole strelca, resp. aký veľký uhol je schopný vidieť. Hrúbka montáže by mala byť totožná so šírkou montážnej lišty na zbrani. Paralax je stav, keď obraz cieľa nie je v súlade so zameriavacou rovinou. Prejaví sa ako posun medzi osnovou puškohľadu (krížom) a cieľom, keď strelec pohne po zalícení hlavou. Pri puškohľadoch s „korekciou paralaxy“ tento jav nevzniká. Niekedy sa pri puškohľadoch udávajú aj ďaľšie údaje, ako napr. sveteľnosť či očný reliéf (vzdialenosť oka strelca od očnice potrebná na zachytenie celého obrazu).

Teraz teda už vieme, čo jednotlivé parametre predstavujú, pre úplnosť ako praktickú ukážku ešte uvediem vlastnosti tohto puškohľadu priamo „v teréne.“ Priblíženie – šesťnásobné priblíženie je vhodný štandard pre začiatočníka/mierne pokročilého strelca na vzdialenosti do 30, maximálne 40 metrov. Priemer objektívu nie je pri streľbe zo vzduchovky smerodajný údaj, zaujímavý je skôr pre poľovníkov. Sveteľnosť puškohľadu (výpočet – odmocnina 6 x 42) je približne 15.9, čo je podpriemerná sveteľnosť, avšak pri streľbe na statický terč za normálnych podmienok postačuje. Cena tohto puškohľadu sa pohybuje okolo 60€. Ak však patríte k náročnejším, siahnite po optike s väčšou sveteľnosťou (aspoň 19 a viac) a puškohľade s možnosťou manuálneho doostrenia podľa potreby vzhľadom na vzdialenosť cieľa.

Už aký konkrétny model zvolíte, závisí na vašich nárokoch a z veľkej časti aj na finančných možnostiach. Začiatočníkom by som odporúčil puškohľady s šesťnásobným pevným priblížením, resp. 3 – 9násobným nastaviteľným a s priemerom objektívu maximálne do 50mm. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že puškohľady s viac ako dvanásťnásobným zväčšením a priemerom objektívu nad 50mm sú pre vzduchovkovú streľbu nepotrebné, akurát zbytočne ridajú zbrani na váhe (čo však nemusí byť vždy na škodu veci).

Za zmienku ešte stoja osnovy puškohľadov. Najčastejšie sa stretnete buď s klasickým „krížom“ alebo s „téčkom“, výber jedného či druhého je vec vkusu. V ponuke sú ešte aj puškohľady mildot (na obrázku), ktoré sú vybavené špecifickou osnovou, pomocou ktorej je možné pri porovnaní veľkosti obrazu vypočítať skutočnú vzdialenosť od cieľa. Jedná sa pochopiteľne o puškohľady s pevným zväčšením – približovaním by sa menila zobrazovaná veľkosť a s ňou aj výpočet vzdialenosti.

Zásadnú rolu pri výbere puškohľadu taktiež hrá mechanizmus, na ktorom vzduchovka funguje. Všeobecne platí, že na PCP a CO2 zbrane (bez spätného rázu) je možné montovať aj lacnejšie puškohľady, resp. ich funkčnosť nebude ovplyvnená zbraňou, kdežto pružinovky odporúčam osádzať len kvalitnejšou optikou – optika by mala byť tým spolahlivejšia/kvalitnejšia, čím je pružinovka výkonnejšia. Vplyvom spätného rázu zbrane a vibrácii piestu sa môžu lacnejšie puškohľady doslova rozpadnúť už po niekoľkých stovkách výstrelov, nehovoriac o peripetiách spojených s nastreľovaním takejto „optiky“.

Puškohľady 4×20 & 4×32

Týmto puškohľadom som sa rozhodol venovať na záver osobitné miesto, nakoľko tvoria značnú časť predaja. Zvyčajne ide o lacné puškohľady (20 – 30€) z Číny, avšak nájdu sa medzi nimi aj kvalitnejšie kusy (napr. niektoré od gama), vhodné skôr na „lovecké vzduchovky“, resp. silnejšie pružinovky. Za relatívne nízku cenu (40 – 50€) dostanete puškohľad, ktorý dobre znáša silný spätný ráz. Nevýhodou je nižšia sveteľnosť a relatívne malé zmenšenie, ktoré však na tento účel postačujú, čiže práve tieto puškohľady môžu predstavovať pre vás vhodného kandidáta na prvý puškohľad. Osobne by som však silno odporúčal zainvestovať o pár eur viac a nekupovať tak trochu „mačku vo vreci“.