Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Optika

Puškohľad nám umožňuje zaostriť zrak na cieľ a zámernú osnovu puškohľadu zároveň – v prípade mechanických mieridiel to nieje možné, nakoľko cieľ a mieridlá sú od seba značne vzdialené.

Takže, najskôr si povedzme niečo o vhodnej optike na tento účel. Vzduchovky, najmä výkonnejšie pružinovky, vytvárajú pri streľbe nielen relatívne silný spätný ráz, ale aj vibrácie z pružiny rôznymi smermi. Čiže, montáž s optikou (hlavne na pružinové) vzduchovky by mala byť schopná udržať nástrel aj v takýchto podmienkach.

To je zároveň aj dôvod, prečo bežné puškohľady, napríklad pre malokalibrovky, vzduchovkám „nesedia“ – ich konštrukcia nieje stavaná tak, aby odolala vibráciam, spôsobených piestom (avšak zvyčajne to nieje prekážkou pri PCP a CO2 zbraniach.)

Ako nastreliť puškohľad?

Na nastrelenie puškohľadu budeme potrebovať dve veci – vodováhu a olovnicu (olovnicu si môžete zhotoviť z kusu šnúry a rybárskeho olovka.) Prvotné nastrelenie by sme mali robiť buď zo stojanu, alebo z pevnej opory (napr. preložená deka) na vzdialenosť desať metrov.

Olovnicu zavesíme pred terč. Zaostrite puškohľad (ak môžte) na olovnicu a potom nastavte zvislú osnovu krížu tak, aby bola rovnobežná s olovnicou. Následne položte vodováhu k montážnej lište puškohľadu a zrovnajte zbraň do vodorovnej polohy, potom opäť skontrolujte, či je vertikálna osnova krížu rovnobežná s olovnicou.

Následne už len vystreľte na terč. Prvá streľa ide, pochopiteľne, mimo stredu, preto ak nastreľujete zo stojanu, nehýbte zbraňou a upravte kríž puškohľadu vertikálne aj horizontálne tak, aby sa presunul zo stredu terču do miesta strely. Následne zbraň namierte opäť na stred terča a vystreľte. Ak nieste spokojný s nástrelom, postup opakujte, kým netrafíte úplný stred (ak nastreľujete z „voľnej ruky“, pochopiteľne nieje môžné zbraň dokonale ustáliť a zároveň posúvať kríž, preto musíte vzdialenosť len odhadnúť a overiť výstrelom.

Ak už teda máte optiku nastavenú podľa olovnice a kríža a zo stojanu (opory) triafate stred, môžete ju skorigovať na streľbu z „voľnej ruky “ zo stoja alebo v kľaku (ak teda mienite z týchto polôh strieľať.) Totižto, málokto dokáže zbraň perfektne ustáliť a v prípade pružinových vzduchoviek aj eliminovať spätný ráz tak, aby strieľal rovnako z opory, ako aj z „voľnej ruky.“

Možno sa pýtate, na čo je nastreľovanie pomocou olovnice a vodováhy dobré. Vďaka nemu nastavíme kríž tak, aby sme v prípade menšej/väčšej vzdialenosti, ako je nástrel, strielali predvídateľne nad/pod, a nie do strán (v prípade, že je osnova puškohľadu vychýlena od osi hlavne, pri inej vzdialenosti, než je nástrel, zvyčajne netriafame inam len po vertikálnej, ale aj po horizontálnej osi.) Ak nastrelíte puškohľad len na základe odhadu, rozdiel pri vzdialenosti, na akú je nastrelený, pravdepodobne nepocítite.

Nastreľovací terč je dostupný na stiahnutie v sekcii downloads.