Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Vetrovky (PCP vzduchovky)

- Ako fungujú PCP vzduchovky -

PCP vzduchovky (z angl. pre-charged pneumatic) využívajú stlačený vzduch ako zdroj energie pre výstrel. Zásobník na vzduch (kartuša) sa napĺňa buď pomocou vysokotlakovej pumpy, alebo prípadne priamo z kyslíkového prístroja. Vďaka svojej konštrukcii (nevyužívajú pružinu) majú minimálny spätný ráz, spôsobený len skutočným odporom diabolky voči vzduchu pri výstrele.

Princíp výstrelu

Fungujú v podstate tak isto ako CO2 zbrane – stlačením spúšte sa vďaka úderníku na okamih otvorí tesnenie, spájajúce hlaveň so zásobníkom vzduchu, čím zbraň vystrelí. Pri lacnejších PCP zbraniach sa tlak v kartuši mení (resp. klesá) každým výstrelom. U kvalitnejších zbraní je tento problém čiastočne vyriešený; využívajú druhú komoru, vďaka ktorej je výkon pre istý počet výstrelov konštantný (resp. výkon je konštantný dovtedy, kým je tlak v hlavnej komore vyšší než regulovaný tlak v druhej komore, po vyrovnaní tlakov zbraň funguje ako klasická jednokomorová vetrovka.)

Výhody PCP zbraní:

  • minimálny, zanedbateľný spätný ráz,
  • maximálna presnosť,
  • komfortná streľba; možnosť opakovať výstrel bez naťahovania pružiny,
  • natlakovaná kartuša vydrží (u väčšiny zbraní) na viac výstrelov, než C02 bombička (v závislosti od objemu kartuše a nastavenia úsťového výkonu zvyčajne 40 až 100 výstrelov a viac pri 15J.)

Nevýhody:

  • vysoké vstupné náklady (najmenej 350€ + cca 200€ nevyhnutné príslušenstvo),
  • konzistencia výstrelov – pri jednokomorovom, resp. neregulovanom mechanizme výkon od istého počtu striel klesá, napr. pri CZ 200S zhruba po 40 strelách (pri použití regulátora je počet konzistentných striel väčší),
  • plnenie kartuší; buď pomocou pumpy (ďaľšie výdavky+fyzická záťaž, alebo z tlakovej fľašej (ďaľšie výdavky), prípadne rovno z kompresoru

Toľko stručne k vetrovkám všeobecne, teraz si povieme niečo o nabíjaní, príslušenstve a tuningu PCP zbraní.

NABÍJANIE

Ako som už spomenul – PCP vzduchovky sa najčastejšie nabíjajú tromi spôsobmi a to buď pomocou manuálnej pumpy, tlakovej fľaše, alebo rovno z kompresoru.

  • Pumpa

Pumpa na plnenie je vhodná v prípade, ak nemáte v okolí možnosť plniť tlakové fľaše (i keď, tlaková fľaša vám vydrží i pol roka). Hlavou výhodou pumpy je teda nezávislosť od zdroju a dobrá prenosnosť. Nevýhodou, najmä lacnejších modelov, je nekvalitný filter (do kartuše sa dostávajú nečistoty a vlkohsť, ťo znižuje životnosť ako zbrane, tak aj kartuše) a fyzická záťaž pri pumpovaní – u lacných modelov okolo 100€ väčšia, u drahších relatívne malá, napriek tomu treba po natlakovaní kartuše niekoľko minúť počkať, kým ste schopný opäť plnohodnotne strieľať.

Plnenie z tlakovej fľaše je asi najpoužívanejší spôsob plnenia. Na jedno naplnenie fľaše o objeme 7l na 350bar naplníte zhruba 50 až 60 kartuší. Samotné plnenie kartuše prebieha bez fyzickej námahy, behom niekoľkých sekúnd máte kartušu naplnenú a môžete strieľať. Nevýhodou môže byť cena (nová 7l 300bar fľaša okolo 200€), avšak máte garanciu nezávadného, suchého a čistého vzduchu. Ďaľšou nevýhodou môže byť plnenie (potápačské centrum, hasiči a pod.), avšak raz za niekoľko mesiacov to pravdepodobne nieje neprekonateľný problém.

  • Kompresor

Kúpa kompresoru (cca 2.000€) je pre strelca – jednotlivca nepotrebným luxusom, navyše takýto kompresor je väčšinou nemobilný. Kompresor je skôr doménou streleckých klubov a podobne.

DOPLNKY

  • Regulátor

Regulátor je zariadenie, ktoré má za úlohu udržiavať tlak vzduchu, vstupujúceho do hlavne, na konštantej úrovni tak dlho, ako je to len možné. Toto zariadenie má teda opodstatnenie pri PCP vzduchovkách – u väčšiny zbraní je tento vstupný tlak vzduchu neregulovaný, takže tento tlak vzduchu na strelu v hlavni úzko súvisí s celkovým ostatkovým tlakom vzduchu v kartuši. Pri príliš vysokom tlaku (nad 175 bar) je tlaková sila na ventil príliš veľká a tak sa dokáže otvoriť len na kratšiu dobu – výsledkom je pomalšia strela. Viac o funkcii regulátora tu.