Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Dieseling

- Čo je dieseling? -

Dieseling (angl. dieseling effect) je výraz označujúci vznietenie plynu v hlavni. Aj pri výstrele zo vzduchovky stlačený a následne rozpínajúci sa vzduch dosiahne teplotu od cca 420°C pri Slávii 630 po viac ako 600°C pri vysokovýkonných zbraniach, takže akýkoľvek olej, prítomný v hlavni, začne horieť, čím vzniká akýsi kríženec vzduchovej a palnej zbrane.

K čomu je dieseling užitočný

Každý skúsenejší strelec mi celkom určite dá za pravdu – dieseling je nežiadúci efekt, ktorý len nadmerne opotrebuváva zbraň (či už ide o pružinovku, plynovku, alebo vetrovku.) Je síce pravda, že ak diabolku potriete olejom, prípadne ho priamo nanesiete do jej „sukničky“, zvýši sa úsťová rýchlosť strely, ale VŽDY značne na úkor presnosti, pretože:

- takáto úsťová rýchlosť nikdy nebude konzistentná (nikdy nedokážete aplikovať rovnaké množstvo oleja), takže trajektória strely bude vďaka rôznym rýchlostiam raz plochejšia, inokedy strmejšia a vy nikdy nebudete môcť odhadnúť, kam vlastne trafíte

- hlaveň častokrát nie je stavaná na takto rýchlu a ľahkú strelu, neudelí jej žiadnu rotáciu a čím máte výkonnejšiu zbraň, tým menej presná bude vaša streľba

Čo sa odohráva v hlavni

Nemusím ani hovoriť, ako takáto strela ničí hlaveň a v prípade, že sa olej dostane do piestu, aj tesnenie. Hlavne (drvivej väčšiny)vzduchoviek nie sú, prirodzene, navrhnuté na streľbu pomocou vznietenia, konkrétne na ním dosiahnuté teploty a rýchlosť strely. Pri bežnej streľbe stúpa teplota a rýchlosť strely plynulejšie, než pri dieselingu. Pri zbrani o výkone 15J teplota strely v nábojovej komore dosiahne zvyčajne 75-80% svojho maxima a potom pozvoľne stúpa ešte zhruba 5 cm, kým začne opäť klesať – pri ústi hlavne je jej teplota rovná približne 1/3 počiatočnej teploty v momente výstrelu.

Rýchlosť strely stúpa v podstate parabolickou krivkou počas celej dráhy strely v hlavni (najprudšie prvých 10 centimetrov, potom strela naberá rýchlosť pomalšie), takže logicky, ak jej konečnú počiatočnú rýchlosť pridelíme takmer okamžite, pomocou vznietenia oleja, hlaveň, ktorá na to nie je prispôsobená, sa rýchlo zničí.

Ak sa vám zdali predchádzajúce fakty príliš teoretické, uvediem teraz niekoľko konkrétnych príkladov, aký dôsledok má dieseling na presnosť. Testoval som pri vzdialenosti 10 metrov, 3×10 rán ako strelivo som použil diabolky JSB Match (rifle a pistol) a zistil som očakávaný výsledok – čím vyššia úsťová rýchlosť vďaka dieselingu, tým väčší rozptyl. Takže, k príkladom:

Typ zbrane Rozptyl Rozptyl (dieseling)*
Gamo Hunter 440 (.22) – 275 m/s 1,3cm 3 – 6cm
Slavia 634 (.177) – 240 m/s (výrobca) do 1cm 2,5 – 4cm
Walther CP 99 (.177)** – 125 m/s (výrobca) do 1cm 3 – 5cm

 

- Údaje slúžia ako demonštrácia diesel effectu – presný rozptyl nie je možné zistiť, nakoľko sa zakaždým líši množstvom pridaného oleja a rozptyl je teda skôr v rukách náhody, než strelca. Pri teste nebol olej aplikovaný do sukničky, ale diabolka bola kompletne namazaná tenkým filmom oleju za pomocou handričky.

- Pištol má vďaka krátkej hlavni väčší predpoklad pre širší rozptyl, než zbraň s dlhou hlavňou. Pri teste som zakaždým vymenil C02 bombičku, takže výkon by mal byť pri porovnávani (normál/dieseling) rovnaký.