Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Vzduchovky S.P.A. P12 – šikovné bullpupy z Číny


Pred pekne dlhou dobou som mal v ruke prvú vetrovku systému BullPup,a pokiaľ sa nepletiem, bol to prvý kus na území Čiech a Moravy. Bola to vetrovka EdGun v kalibre .22 teda 5,5mm,už vtedy som si hovoril, kedy asi ju ťamani ošľahnú – no a je to tu po skoro 4 rokoch mám túto kópiu doma.

 

 

 

 

 

 

 

 

Z pušky mám v okamžiku písania tohoto článku odstrieľané viac ako 2500 rán.Z toho prvých cca 500 bez regulátoru a zbytok s regulátorom tlaku. Ako píšem, hneď z kraja puška je ošľahnutá od firmy EdGun (neviem ako veľmi sa to Eduardovi páči – asi z toho nie je zrovna dviazaý). Designovo tak na 95%, materiálovo je podle mňa zaujímavejšia. Vzduchovka v základe tak ako prišla v krabici disponovala pomerne brutálnou energiou,pretože nie je osadená regulátorom tlaku,tak nie je možné hovoriť o nejakom slušnom grafe konzistencie, pokiaľ chcem peknú krivku s výkyvom +-3 metre je nevhnutné pušku osadiť regulátorom tlaku vzduchu čo činí 70-80 eur navyše.

Puška prišla v obyčajnej hnedej lepenkovej krabici – taký ten klasický papier známy z čínskych zásieliek.Puška bola vsunutá do igelitového vreca a tým skončilo veškeré balenie. :) Po vybalení som ihneď počul od kamarátov “Má to nejako krivú hlaveň !!!”

Rozborka s pomocou imbusového kľúča bola tak na 15 minút a puška bola zatomizovaná a jednotlivé atómy.Diel, v ktorom je usadený úderník pružina, prepúšťací ventil a spúšťové ústrojenstvo krásne je na závitoch vidieť ako Číňania nešetria ničím – predovšetkým mazivom a je tiež vidieť, že závity sú dobre urobené – žiadne miesta od tupých nožov. Po zložení drevenej pažby, na 99% nejaké dubové drevo – nič extra proste svetlé drevo – možno je to topol,alebo olše – naozaj neviem, som v ruke držal systém vetrovky. Trošku ma zarazila jedna vec, prečo je kartuša tak nejako divno načernená eloxem, keď ostatné časti majú viac ako solidnú čiernu povrchovku.

Keď som pušku rozoberal, bol som u Josefa1000, teda u dvorného sústružníka, a ten predniesol:”no aby nebola ta kartuša z titanu”, pretože mám uložené, že titan je drahý nejako som tomu neveril. Na dotaz do fabriky v S.P.A. som dostal ovšem odpoveď “Titanovej  zliatiny máme dosť”. Proste ČÍNA má všetko a evidentne toho majú veľa. Takže titanová kartuša – znesie väčšie tlaky než  vysokopevnostný dural a stačí menšia masa, takže je kontajner i ľahší.

 

 

 

Kartuše pojme 310 ml stlačeného vzduchu, plní sa pomocou quicfill pinu ktorý sa zasúva do portu. Plniaci otvor je úkryt pod maticou, ktorý je nutné odšroubovať – matice zároveň kryje manometer. Nie je to veľmi elegantné riešenie – maticu je potrebné dať dolu, potom  naplniť pušku a následne vrátiť. Také škrabanie ľavej strany hlavy pravou rukou … To je asi jediné, čo mně skutočne neuchvátilo.

 

 

 

Systém pušky je asi zbytočné ďalej popisovať, je to rovnaké ako u všetkých bullpup pušiek, spúšťový mechanizmus je prepojený tiahlom – pretože vlastná spúšť je predsadená. Kľučka záveru je ohnutá pod uhlom cca 75 stupňov, pri uzavretí záveru pekne zapadne až k telu pušky. Pod kľučkou nad botkou je prístupný šroub, ktorým se mení nastavenie predopnutia bicej pružiny. A pokiaľ som niekedy napísal, že se jedná o masívny šroub tak toto som ešte nikdy na vetrovke nevidel.

 

 


M16 fakt šroub ako na lokomotíve a šlic na šroubovák taký, že do neho v pohode vlezie eurová minca – na druhú stranu poopravenie výkonu pušky nebude problém. Eurovku má vo vrecku každý :)

 

 

 

Vzduchovka má 15 joulov a mám k dispozícii 150 solidne konzistentných rán. Takže aspoň slovne – na 30 metrov nie je problém 50 rán poslať do kruhu, ktorým sa prikryje 2 eurová minca. Na 75 metrov nie je plechovka od redbullu vážna konkurencia. Presnosť u  pušiek tohoto typu úplne postačujúca – zrejme k tomu prispievajú i kvalitné hlavne, a tie by mali mať pôvod v Evrópe, na hlavni je inštalovaný moderátor zvuku, ktorý funguje na princípe expanznej komory má len jednu prepážku, ktorá slúži k uchyteniu moderátoruna ústí hlavne.

Ideálnym strelivom pre pušku S.P.A. P12 je diabolka JSB Exact Jumbo Heavy 1,175 gram.Pri testovaní a písaní recenzie sme mali na vzduchovke optiku Sightorn SIII 10×42 MMD. Puškohľad je na puške osadený v montážach na lište Weaver s pomocou oceľových montáží.Montážou s rychloupínaním je to kópia montáží Leupold od firmy Optisan. Prečo si pušku kúpiť a prečo nie.
Jasné plus je cena pušky – vrátane regulátoru, ktorý je nevyhnutnosťou, s puškou sa zmestíte do cca 700 eur.Konkurencia začína na dvojnásobku a originál začína ešte o pár tisíc vyššie.Naozaj solidné spracovanie všetkých povrchov – nikde nie sú poznať stopy nástrojov.Veľmi slušná presnosť pušky.
A prečo nekúpiť – pokiaľ sa Vám princíp bullpup nepáči  a je to teraz len jednoranovka :)

S.P.A. P12 si môžete zakúpiť napr tu, kliknite sem